צריכים טכנאי גז? השאירו לנו פרטים וכבר נחזור!

איך בודקים דליפת גז

במאמר זה תוכלו לקרוא מה הם הגורמים לדליפת גז בביתכם,איך בודקים אם יש דליפת גז? מהם הסימנים המקדימים לכך? ואיך תוכלו לאתר בכוחות עצמכם מקור גז דולף. המשיכו לקרוא וגלו.

איך בודקים דליפת גז בעצמכם?

קודם כל פתחו חלונות ואווררו. לאחר מכן אם אתם רוצים לדעת איך בודקים אם יש דליפת גג בעצמכם מבלי לערב בכך סיכון עצמי מצדכם תוכלו לעשות זאת ע"י שימוש בסבון נוזלי ומים ולרסס זאת על איזורי החיבור של מקור הגז החשוד בדליפה. במידה ונוצר ביעבוע של מי הסבון על חיבורי הגז הנ"ל זה עשוי לאמת את איזור דליפת הגז. 

 

בדיקת דליפת גז

מהם הסימנים לדליפת גז?

כשמתרחשת דליפת גז עין אנושית אינה יכולה להבחין בכך ולכן זה נתון להבחנה ע"י סממנים שונים שנסביר עליהם כאן:

 • סממן  ריח - במידה ואתם מריחים ריח חזק של גז ולא נעשה כל שימוש בכיריי הגז בעת זו, זה עשוי להיות סימן לדליפת גז.
   
 • חשבון גבוה - אם קיבלתם חשבון גז גבוה בהשוואה לחשבונות קודמים וכל זה במידה ולא צירפתם מכשיר חדש הנצרך ע"י גז לביתכם זה עשוי להעיד על דליפת גז.
   
 • עוצמת גז נמוכה - במקרה בו הבחנתם בעוצמת אש חלשה בעת בישול וזאת למרות שמילאתם את בלון הגז שלכם ממש לאחרונה - זה עשוי להעיד על 'בריחה' של גז בנקודה מסויימת לפני שהוא מגיע לנקודת הכיריים שלכם בבית.

מה עושים במקרה של דליפת גז?

לאחר שגיליתם איך בודקים דליפת גז ואחרי שביצעתם ריסוס של מי סבון על החיבורים החשודים בדליפה גשו לסגור את ברז הגז והזמינו טכנאי גז מוסמך שיאמת את מקור דליפת הגז שלכם ויתקנו. ישנם כמה אמצעים בהם הוא עשוי להשתמש בעת הגעתו אליכם:

 • גלאי גז - במקרים בהם לא ידוע מהיכן נוצרת דליפת הגז, עקב פיצול נקודת גז בבית, הטכנאי יבחר להשתמש בגלאי שאמור לאתר הצטברות גז באויר באמצעות גלי אינפרא אדום. יש לקחת בחשבון שבמידה וסגרתם את ברז הגז לפני שטכנאי הגז הגיע זה עשוי לפגום ביעילות שיטה זו ולכן הוא עשוי לפתוח את ברז הגז בשנית ע"מ לייעל את תוצאות בדיקת הגלאי ודעו כי אין לכם סיבה לחשוש מכך.
   
 • בדיקת לחץ - לאחר שטכנאי הגז סגר את ברז הגז הוא יכניס אוויר לתוך המערכת הגז ויבדוק באמצעות מד לחץ אם יש עלייה באוויר. אם האוויר לא עולה זה אומר שמערכת הגז אכן דולפת.

מהם הגורמים לדליפת גז?

 כאשר מדובר בדליפת גז בבית - דעו כי ישנם כמה גורמים העשויים להוביל לכך :

 • חלקי מערכת שהתיישנו - החלקים המרכיבים את מערכת הגז מתיישנים עם הזמן ונוצר בהם בלאי עקב כך. החלק הנפוץ ביותר שנגרם בו בלאי הוא צינור הגז שמחובר לתנור כיריים שעם הזמן מתפורר עקב התחממות חוזרת שלו באיזורים הנפוצים הלוא הם בקרבת התנור או כיריים. במקרה כזה כנראה שבנוסף לאיתור של מקור הגז תזדקקו לתיקון צינור הגז ואף החלפתו במידת הצורך ע"י טכנאי גז מוסמך.
   
 • התקנת צינור הגז - אחד הגורמים לדליפת הגז חבוי בהתקנת צינור הגז מלכתחילה ע"י מתקין : כאשר מותקן צינור שלא מתאים או כאשר טכנאי גז מתקין בצורה לקויה צינור גז זה יכול להביא לניתוק בין הצינור למכשיר.
   
 • תפקוד חיישן הבטיחות - חיישן בטיחות אחראי להפסיק את זרימת הגז כאשר להבת האש בכיריים נכבית בטעות (כתוצאה ממים גולשים או ממשב רוח) ובמקרים מסויימים להבת האש עשויה להיכבות אך חיישן הבטיחות לא יפסיק את זרימת הגז מה שיכול בסופו של דבר להביא לדליפת גז ולכן מומלץ לא להיסמך על חיישני בטיחות מסוג זה ולהמשיך לפקח על איזור הבישול עד לכיבוי יזום של האש מצדכם.