צריכים טכנאי גז? השאירו לנו פרטים וכבר נחזור!

ברז גז פתוח או סגור

התלבטויות רבות ובצדק, האם ברז הגז פתוח או סגור? השאלה כמובן נובעת מחשש שחלילה השארתם את ברז הגז פתוח ומדובר על סכנה ממשית, אז איך בודקים וכיצד מבצעים סגירת ברז גז?

איך נראה ברז גז סגור?

כאשר ברז הגז סגור, ידית הברז צריכה להיות בכיוון הנגדי ליציאה מן הצינור, בתמונה הבאה תוכלו להבין את הכוונה. למעשה כיוון הידית מסביר לנו את כיוון ה"סוגר" הפנימי שנמצא בתוך ברז הגז.
 

ברז גז סגור

איך נראה ברז גז פתוח?

כאשר ברז גז פתוח, הוא עם כיוון הצינור ואל כיוון פתח יציאת הגז, על פי התמונה הבאה תוכלו לזהות למה אנחנו מתכוונים.
 

ברז גז פתוח

איך נבדוק האם ברז גז פתוח או סגור?

כמובן שלא באמצעות אש או ניסיון הצתה כלשהו, ישנם כמה דרכים להבין האם ברז הגז סגור או פתוח:

 • כיוון ידית הברז - כמובן הדרך האידאלית היא כפי שהסברנו מעלה על כיוון ידית ברז או צינור הגז, אבל אם מדובר על בלון גז או על פתיחה באמצעות ידית פרח שם לא ניתן לראות כיוון, כמובן שעם כיוון השעון זה למטרת סגירה ונגד כיוון השעון זה לצורך פתיחה, עדיין לא בטוחים? יש גם את השיטות הבאות:
   
 • ריח - כמובן ריח של גז מעיד על כך שעדיין יוצא גז, נסו לסובב לצד השני את הברז ולראות האם מספיק הריח לאחר כמה רגעים.
   
 • רעש - גז יוצא הוא עושה רעש, שומעים אותו כאשר מתקרבים עם האוזן לפתח היציאה. אם המקום רועש מידי - נסו את השיטה הבאה.
   
 • קור - כאשר גז עובר דרך צינור הנחושת או אם מדובר על יציאה מתוך בלון גז, הפתח שלו יתקרר או הצינור עצמו - שימו יד על הצינור או על הפתח והבינו אם הוא קר, תוכלו גם להרגיש אם יש תזוזה של גז כלפי חוץ.
   

ברז גז פרח

חשיבות סגירת ברז גז

למה חשוב לסגור את ברז הגז וכמובן לוודא שהוא אכן סגור?

 • מסוכן - נתחיל בזה שמדובר על סכנה ממשית, דליפה של גז יכולה להוביל לחנק והרעלה. כמו כן, גם להתלקחות וסכנה ממשית של פיצוץ או שריפה. אז ללא ספק זאת הסיבה המרכזית למה חשוב לסגור את ברז הגז וגם לוודא היטב שלא יוצא גז, כתבנו לא מעט על כך גם במאמר - איך בודקים דליפת גז.
   
 • עלויות - אם אתם מתגוררים בבניין משותף, יש לכם צובר גז בדירה ואם השארתם את ברז הגז פתוח - כמות גז אדירה יכולה לצאת החוצה והחיוב? יהיה בהתאם. כמובן שגם אם מדובר על בלון גז, הוא יכול להתרוקן לחלוטין, דבר אשר יגרום לכם לרכוש בלון חדש שגם עולה כמה מאות שקלים.

הסיבות המרכזיות הנ"ל ממחישות עד כמה מסוכן להשאיר ברז גז פתוח, לכן - וודאו כי סגרתם היטב את ברז הגז שלכם.